Eksperci
Instalacja centralnego odkurzania

Instalacja centralnego odkurzania

Dodano: piątek, 03 września 2010 13:53

Jak zbudowana jest prawidłowa instalacja centralnego odkurzania - ilość i rozmieszczenie gniazd, długość węży. Gdzie umieścić włącznik odkurzacza i czym jest "automatyczna szufelka"?

Ilość gniazd należy ograniczyć jak to jest tylko możliwe - jedno gniazdo na piętro zdecydowanie wystarczy. Wyjątkiem są są szerokie parterowe lub bardzo rozbudowane inwestycje. Takie miejsce możemy wyszukać na planie (rzut) budynku lub już wewnątrz stanu surowego. W pierwszym wypadku wystarczy zwykły cyrkiel rozłożony na szerokość 9m (wygodna i skuteczna długość rury ssącej) dzięki któremu wyznaczymy zasięg pracy zamontowanego odkurzacza w zależności od planów pomieszczenia i długości rur.

Dobieranie węży powinno odbyć się z zapasem - umeblowane mieszkanie będzie wymagało pokonania czy okrążenia przeszkód niezaznaczonych na planie (sofa czy stolik rtv).

{logo}

Co do decyzji o miejscu uruchamiania odkurzacza, to najlepszym rozwiązaniem jest montaż w rączce. Wygodniej jest obsługiwać jednostkę centralną, bo nie zaskoczy nas dzwonek do drzwi i ważny telefon - wyklucza to konieczność biegania po pokoju w celu wyłączenia odkurzacza. Dodatkowo węże z włącznikiem są bardziej plastyczne - ładnie się układają, a specjalna konstrukcja łącznika z uchwytem zapobiega skręceniu wokół własnej osi podnosząc komfort pracy i trwałość.

"Automatyczna szufelka" to szczelinka o wymiarach 15cm x 2cm z włącznikiem nożnym (nie trzeba się schylać). Zaczyna ssać w momencie jej włączenia. Skuteczniej zastępuje szufelkę tradycyjną, bo pozbywa się nieczystości znacznie szybciej i higieniczniej. Pyły są wciągane bezpośrednio do instalacji, lądując daleko w worku.