Biblioteka

Dym, spaliny i powietrze

Dodano: czwartek, 24 czerwca 2010 08:07

Komin jest pionową konstrukcją odprowadzającą spaliny, dym bądź zużyte powietrze. Posiada przewód lub przewody wentylacyjne i wytwarza naturalny ciąg powietrza, zwany efektem kominowym.

Spis treści
» Kanały kominowe
» Dom bez komina
» Ile kominów?
» Kominy prefabrykowane
» Przewody powietrzno-spalinowe
» Umiejscowienie komina
» Bezpieczny komin
» Eksploatacja
   »Pokaż wszystko

Kanały kominowe

W kominach grupuje się kanały o różnym przeznaczeniu:

  • dymowe - odprowadzające produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, peletów itp.);
  • spalinowe, którymi płyną produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego);
  • wentylacyjne, którymi wypływa na zewnątrz zużyte powietrze z pomieszczeń (zawierające dużo dwutlenku węgla lub wilgoci).

Kanały w kominach wykorzystuje się też często do wyprowadzania ponad dach zakończeń pionów kanalizacyjnych. Od przeznaczenia komina zależy wymagana odporność na temperaturę czy agresywne składniki zawarte w dymie lub spalinach, by komin był trwały i bezpieczny.

Dom bez komina

W większości domów jednorodzinnych budowa komina jest koniecznością. Kominów wymagają piece, kominki oraz kotły:

  • na paliwo stałe;
  • olejowe;
  • gazowe z otwartą komorą spalania, czyli pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane.

Z komina można zrezygnować, jeśli dom ma być ogrzewany kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z których tzw. kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku - pod warunkiem jednak, że:

  • moc kotła nie przekracza 21 kW;
  • dom jest wolno stojący, a więc nie w zabudowie bliźniaczej ani szeregowej.

W polskich domach dominuje wentylacja grawitacyjna, do której niezbędne są wyprowadzone ponad dach kominy z kanałami wentylacyjnymi. Wentylacja grawitacyjna jest też niezbędna w kotłowniach z kotłami na paliwo stałe lub gazowymi i olejowymi z otwartą komorą spalania, nawet jeśli pozostałe pomieszczenia wyposażono w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a więc niewymagającą komina.