Biblioteka
Centralne odkurzanie

Centralne odkurzanie

Dodano: środa, 30 czerwca 2010 10:39

Odkurzacz centralny to specjalna jednostka zamontowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu albo na strychu czy poddaszu. Łączy się ją z siecią przewodów ukrytych w ścianach domu i zakończonych gniazdami ssawnymi.

Na każdej kondygnacji montuje się jedno lub dwa takie gniazda. Wsunięcie do niego końcówki giętkiego węża ssawnego uruchamia cały system.

System centralnego odkurzania składa się z:

  • centralnej jednostki ssącej, czyli właściwego odkurzacza umieszczonego w piwnicy, garażu, bądź innym pomieszczeniu gospodarczym,
  • instalacji z rur PVC (średnicy zazwyczaj 50 mm) ukrytej w ścianach, stropach, kanałach wentylacyjnych,
  • gniazd ssących znajdujących się w pomieszczeniach mieszkalnych,
  • elastycznego węża ssącego o długości standardowej 9 m, co umożliwia sprzątnięcie 100-150 m2 powierzchni bez konieczności zmiany gniazda,
  • kompletu akcesoriów ułatwiających sprzątanie tj. rur przedłużających, ssawek i szczotek o różnym przeznaczeniu np. turboszczotki do dywanów i tapicerki, szczotki do grzejników i mebli, szczotki dla zwierząt.

Jak działa system?

Odkurzacz włącza się przez włożenie końcówki węża do gniazda ssącego, zaś po zakończeniu pracy wyłącza wyjmując końcówkę z gniazda. W droższych wersjach urządzenie można włączyć i wyłączyć za pomocą przełącznika umieszczonego na rączce węża. W czasie odkurzania powietrze zassane razem z kurzem i śmieciami przemieszcza się rurami PVC do jednostki centralnej.

Tam zostaje przefiltrowane i wyrzucone na zewnątrz budynku, a kurz i śmieci trafiają do specjalnego pojemnika o pojemności 12-40 l. Wystarczy opróżniać go 2-3 razy do roku. Urządzenie nie wymaga żadnych specjalnych zabezpieczeń, ponieważ zasilane jest napięciem 230 V. Gniazda wtykowe mają specjalne klapki, które zamykają się automatycznie po wyjęciu węża ssącego.

Schemat działania centralnego odkurzania (fot. Husky)

Najlepiej zainstalować system w nowo budowanym domu, gdyż koszty będą mniejsze ze względu na prostszy montaż. Ale również w istniejącym budynku jest to możliwe, gdyż rury można prowadzić również pod podłogą czy nad sufitem.

Inwestycję można podzielić na dwa etapy: pierwszy, w trakcie budowy lub remontu domu, to wykonanie instalacji z rur PVC zakończonej gniazdami ssącymi. Drugi to zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów. Może on nastąpić w dowolnym czasie po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych.

Dlaczego warto zamontować system centralnego odkurzania?

  • podczas pracy powietrze wyrzucane jest na zewnątrz budynku, a nie z powrotem do środka, jak w tradycyjnym odkurzaczu, nie ma więc zjawiska wzbijania się kurzu (z tego względu szczególnie zalecane dla alergików)
  • ułatwia i przyspiesza sprzątanie - nie trzeba nosić odkurzacza, nie ma kabla elektrycznego
  • w czasie odkurzania słychać tylko lekki szum, ponieważ jednostka centralna zainstalowana jest w oddzielnym pomieszczeniu, więc podczas pracy można słuchać radia bądź swobodnie rozmawiać