Biblioteka
Odkurzacze centralne - bez kurzu i hałasu

Odkurzacze centralne - bez kurzu i hałasu

Dodano: piątek, 25 czerwca 2010 08:15

Centralne odkurzanie zassany z pomieszczenia kurz usuwa poza budynek i nie wdmuchuje go z powrotem do pomieszczenia, tak jak odkurzacz tradycyjny, który, jeśli ma filtr kiepskiej jakości, wraz z „wydychanym” powietrzem do pokoju z powrotem wdmuchuje zebrane wcześniej drobne zanieczyszczenia.

Spis treści
» Jak to działą?
» Połykacz kurzu
» Ukryte w ścianie
   »Pokaż wszystko

Sprzątanie za pomocą centralnego odkurzacza nie męczy, bo nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, a kabel elektryczny nie plącze się pod nogami. Nie trzeba też tak często, jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, opróżniać worka na śmieci. Obecnie centralny odkurzacz jest standardowym wyposażeniem nowoczesnego domu. A w domu, w którym mieszka alergik lub małe dzieci, jest po prostu nieodzowny. Aby sprawnie działał, zaprojektowanie instalacji: optymalne rozmieszczenie gniazd ssących, ulokowanie i dobranie jednostki centralnej o odpowiedniej mocy oraz poprowadzenie rur, warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy.

Jak on działa?

Instalacja centralnego odkurzania składa się z:
- jednostki centralnej umieszczonej w pomieszczeniu technicznym
- rur ukrytych w ścianach i pod podłogą
- gniazd ssących rozmieszczonych w taki sposób, aby można było z nich sprzątnąć cały dom
- wyrzutni umieszczonej na zewnętrznej ścianie domu (to tędy powietrze usuwane jest poza budynek)
- tłumika, który wycisza pracę wyrzutni

Instalacja centralnego odkurzania przypomina zwykły odkurzacz. Z odkurzacza, zwanego jednostką centralną, rozchodzi się sieć przewodów (rur) na poszczególne kondygnacje w domu. Elementy te są zamontowane na stałe.

Jednostka centralna w pomieszczeniu technicznym, a rury - wbudowane w ścianę lub ukryte w stropie - w takich miejscach, żeby korzystając z nich, można było posprzątać cały dom. Na końcu przewodów znajdują się gniazda ssące. Wystarczy włożyć lekki wąż elastyczny ze szczotką do gniazda i… odkurzacz centralny już sprząta.

Powietrze z brudem i kurzem zasysane jest przez jednostkę centralną, a gdy do niej wpłynie, po oczyszczeniu na filtrze usuwane jest poza budynek. W ten sposób nie ma ryzyka, że zakurzone powietrze wróci z powrotem do sprzątanego pokoju. Dzięki temu usuwamy z pomieszczeń również roztocza i ich odchody, bakterie i zarodniki grzybów szkodliwe dla naszego zdrowia.

„Połykacz” kurzu

Jednostkę centralną można zamontować praktycznie w każdym miejscu, chociaż zaleca się umieszczenie jej w pomieszczeniach znajdujących się w najniższej części budynku, takich jak garaż, pralnia, piwnica, itp. Mocuje się ją możliwie blisko ściany zewnętrznej, tak żeby rura wyrzucająca na zewnątrz powietrze z odkurzacza centralnego była jak najkrótsza. Jednostka centralna składa się z silnika, filtra powietrza i zbiornika na kurz.

Zawsze pod ręką!

Do sprzątania służy wąż elastyczny i różne końcówki. Najwygodniejszy w użyciu jest wąż o długości 9 m, ale należy tak dobrać jego długość, żeby mógł obsłużyć wszystkie pomieszczenia w domu.

Inną szczotką wyczyścimy grzejnik (a), a inną – klawiaturę komputera (b)

W kuchni warto zamontować automatyczną szufelkę, do której można zmieść śmieci

Akcesoria do sprzątania dobierzemy do każdej czyszczonej powierzchni, nie tylko do podłóg, ale także do zasłon, mebli tapicerowanych, grzejników, żaluzji i klawiatury komputera. Różnorodność końcowek jest tak duża, że możemy nawet kupić szczotkę do… czesania psa lub czyszczenia sierści koni.

 

Podczas pracy silnik wytwarza podciśnienie, które zasysa kurz, wywołując przepływ powietrza w instalacji. Jednostki centralne produkowane są jako kompaktowe, gdzie wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie, albo jako split, w których silnik i filtr powietrza możemy zamontować w różnych miejscach.

Wyrzutnię zużytego powietrza mocuje się na ścianie budynku. Na rurze wydechowej warto zamontować tłumik, który zmniejszy hałas towarzyszący wydostawaniu się powietrza z wyrzutni

Oferowane na rynku odkurzacze centralne różnią się przede wszystkim sposobem filtracji zanieczyszczeń. Najbardziej skuteczne są separatory zanieczyszczeń, mogą być cyklonowe lub wodne. Separatory cyklonowe. Powietrze z kurzem zasysane jest do środka jednostki centralnej i wprawiane w ruch wirowy.

Dzięki temu większe cząsteczki uderzają o ścianki odkurzacza centralnego i opadają na dno, a mniejsze zatrzymują się na zamontowanym na wylocie filtrze powietrza, co powoduje, że powietrze opuszczające jednostkę centralną jest bardzo skutecznie oczyszczone.

Spadek mocy ssącej następuje dopiero po kilku miesiącach częstego użytkowania i nie zależy od poziomu zapełnienia zbiornika na kurz, a od stopnia zanieczyszczenia filtra. Filtr należy czyścić co pół roku.

Jak dbać o odkurzacz?

  • Worki na kurz (mogą być zwykłe worki foliowe na śmieci) należy wymieniać nie rzadziej niż co 4 miesiące, a wkłady w filtrach raz na pięć lat (kartonowe) lub na dziesięć lat (poliestrowe). Czyści się je co pół roku – kartonowe odkurzając, poliestrowe myjąc pod bieżącą wodą.
  • Nie wolno używać odkurzacza do usuwania pyłu budowlanego (powstającego np. podczas tynkowania, szlifowania, malowania). Pył może osiąść na łopatkach turbiny ssącej i spowodować jej uszkodzenie. By tego uniknąć jednostkę centralną należy montować jako ostatnią w nowym domu, a do odpylania używać urządzeń do tego przystosowanych, dostępnych w wypożyczalniach sprzętu budowlanego.

W separatorze wodnym zanieczyszczone powietrze jest w sposób ciągły spryskiwane wodą tuż przed jednostką centralną. Brudna woda gromadzi się w dolnej części separatora i stamtąd jest odprowadzana do kanalizacji. Dzięki temu odkurzacz pracuje właściwie bezobsługowo.

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy do jednostki centralnej doprowadzić wodę, a separator podłączyć do kanalizacji. Tańszym, ale mniej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów workowych - papierowych lub z tkaniny (wielokrotnego użytku). Ich wadą jest szybkie zatykanie filtra i przez to spadek mocy ssącej.