Biblioteka
Instalacje grzewcze - rodzaje kotłów

Instalacje grzewcze - rodzaje kotłów

Dodano: wtorek, 29 czerwca 2010 09:48

Przed zakupem kotła warto poprosić, nie tylko o jego odpowiedni dobór, ale także o jego wycenę (razem z osprzętem i automatyką) przynajmniej kilka firm i porównać oferty; często bowiem okazuje się, że ceny porównywalnych rozwiązań bardzo się różnią.

Spis treści
» Kotły gazowe i olejowe
» Palniki gazowe i olejowe
» Detektory gazu
» Zbiorniki na olej
» Kotły na paliwo stałe
» Kotły elektryczne
   »Pokaż wszystko

Po wybraniu właściwego kotła, warto też sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt serwisowy - jest to szczególnie ważne, gdy zdarzy się awaria kotła podczas dużych mrozów.

Kotły gazowe i olejowe

  • Kocioł jednofunkcyjny - wytwarza ciepło tylko na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania tak, aby w domu panowała określona temperatura. Jeśli podłączy się do niego zasobnik ciepłej wody, wtedy jego zakres pracy rozszerza się. Woda ogrzewana w kotle kierowana jest albo do instalacji c.o. albo do zasobnika, w którym podgrzewana jest woda dostarczana do kranów. Układ ten zazwyczaj działa według tzw. priorytetu ciepłej wody, czyli wytwarzanie ciepłej wody jest nadrzędne w stosunku do ogrzewania budynku. Zasobniki przeznaczone do współpracy z kotłem mogą być wiszące, stojące obok kotła lub pod nim, a ich pojemność wynosi najczęściej od 50 do 200 litrów.
  • Kocioł dwufunkcyjny - wytwarza ciepło na cele grzewcze oraz przygotowuje ciepłą wodę do celów użytkowych. W zależności od konstrukcji urządzenia te mogą przygotować wodę w sposób przepływowy. Po odkręcaniu kranu z ciepłą wodą uruchamiany jest przepływ wody przez kocioł i następuje jej ogrzewanie. Innym rozwiązaniem jest kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody - to układ pośredni między dwufunkcyjnym kotłem przepływowym, a jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Przy małym poborze woda jest dostarczana z zasobnika, przy dużym grzana jest w sposób przepływowy.
  • Kocioł z otwartą komorą spalania - pobiera powietrze niezbędne do spalania gazu z pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Dlatego jego zastosowanie wymaga pomieszczenia ze sprawnie działającą wentylacją oraz podłączenia do komina. Pomieszczenie to powinno mieć wysokość minimum 2,2 m, kubaturę 8 m3.
  • Kocioł z zamkniętą komorą spalania - zwany również kotłem turbo, może być instalowany praktycznie w każdym pomieszczeniu (poza sypialnią, gdzie byłby problem z dostępem powietrza i odprowadzeniem spalin). Wynika to stąd, że nie pobiera on powietrza z pomieszczenia, ale z zewnątrz budynku specjalnym przewodem powietrzno-spalinowym tzw. rurą w rurze. Powietrze doprowadzane jest przewodem zewnętrznym, zaś wewnętrznym wyrzucane spaliny. Mimo, że jest droższy od kotła tradycyjnego - z otwartą komorą spalania, to często jest stosowany. Jest urządzeniem bardzo bezpiecznym, bo cały proces spalania jest „odcięty“ od pomieszczenia, w którym kocioł się znajduje. Ponadto, nie potrzebuje standardowego komina, gdyż spaliny wyrzucane są bezpośrednio za ścianę zewnętrzną domu. Zmniejsza to koszt całej inwestycji.
  • Kocioł kondensacyjny - jest szczególnym rodzajem kotła z zamkniętą komorą spalania. Wykorzystuje on dodatkowo ciepło ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach, co przekłada się na jego sprawność wynoszącą ponad 100%.

Parametry kotłów gazowych

Podstawowe parametry pracy kotła to jego moc oraz sprawność cieplna. Od sprawności kotła zależy, jaka część zużytego paliwa przekształca się w ciepło. Im większa sprawność kotła, tym mniej paliwa zużywamy przy takiej samej mocy. Nowoczesne kotły gazowe osiągają sprawność nawet ponad 90%. Kotły gazowe kondensacyjne, które wykorzystują dodatkowe ciepło kondensacji, mają dużą większą sprawność niż pozostałe (107-109%). Sprawność kotłów kondensacyjnych zależy od temperatury wody i dlatego nie jest stała.

Palniki gazowe i olejowe

  • Palniki gazowe, w zależności od sposobu doprowadzenia gazu, dzielimy na: atmosferyczne i wentylatorowe (nadmuchowe). W palnikach atmosferycznych powietrze potrzebne do spalania gazu jest zasysane wskutek różnicy ciśnień. Takie palniki stosuje się w kotłach małej mocy. W palnikach wentylatorowych powietrze jest dodatkowo nadmuchiwane. Nowoczesne kotły są wyposażone w zapłon elektroniczny; palnik zapala się od iskry w momencie włączenia kotła.
  • Kotły olejowe są wyposażone w palniki wentylatorowe, w których ciśnienie powietrza i oleju jest tak regulowane, że zapewnia mieszanie obu składników w odpowiednim stosunku, dzięki czemu ograniczona jest emisja szkodliwych związków. Palnik kotła może mieć regulację płynną, jedno-, dwu- lub trzystopniową, umożliwiającą ustawianie w kilku położeniach, zależnie od potrzeb. Niektóre kotły mogą pracować na olej albo gaz; trzeba tylko wymienić palnik. Obecnie dostępne są już palniki uniwersalne - dwupaliwowe.