Odpływ liniowy w łazience - montaż, czyszczenie i dostępne modele

Coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż odpływu liniowego zamiast tradycyjnego brodzika, ponieważ ten pierwszy nadaje wnętrzu nowoczesny charakter. Dziś rozwiązanie takie można zaplanować praktycznie w każdej łazience, nawet w remontowanej -czyli tam, gdzie pierwotnie nie było przewidziane.

Odpływ liniowy w łazience - montaż, czyszczenie i dostępne modele

Odwodnienie liniowe nie tylko podnosi walory estetyczne pomieszczenia, ale też zapewnia użytkownikom dużą wygodę. Rezygnacja z brodzika i zlicowanie górnej listwy odpływu z powierzchnią posadzki pozwala stworzyć prysznic bez stopni – ich pokonywanie jest trudne dla osób mających problem z poruszaniem się oraz dla małych dzieci. Co również istotne, natrysk z odwodnieniem ukrytym w podłodze (i ze szklaną taflą zamiast typowej kabiny) łatwiej utrzymać w czystości. Prysznicowe odwodnienie liniowe to wbudowana w podłogę rynienka (inaczej kanał, korytko, korpus), przykryta maskownicą, czyli listwą znajdującą się na poziomie posadzki – jest to jedyny widoczny element zamontowanego systemu. Dzięki niewielkiemu spadkowi podłogi, woda kąpielowa szybko trafia do korytka (a następnie do rury kanalizacyjnej), nie zalewając łazienki. Ono również ma wewnątrz spadek w kierunku odpływu. Z korpusem połączony jest syfon, mający zapobiegać wydostawaniu się z instalacji nieprzyjemnych zapachów. Zebrana w nim woda oddziela powietrze w łazience od tego z rury odpływowej.

Rodzaje dostępnych na rynku maskownic

Listwa montowana na poziomie posadzki ma za zadanie zasłaniać korpus odwodnienia, ale może być też ciekawym elementem wnętrza. Producenci oferują maskownice w wielu nowoczesnych wariantach, dzięki czemu można je dopasować do stylu każdej łazienki. W przypadku wersji pełnych, woda odpływa szparą znajdującą się na ogół między krawędziami listwy i brzegiem korytka. Niektóre wyroby tego typu, po odwróceniu można wypełnić odpowiednio przyciętą płytką podłogową, dzięki czemu odwodnienie staje się właściwie niewidoczne. Listwy perforowane nazywane są rusztami albo kratkami i mają otwory w różnym kształcie. Coraz popularniejsze są wąskie 1–2 cm modele szczelinowe, ze wzdłużną szczeliną pośrodku. Oryginalnie prezentują się odpływy podświetlane diodami LED, które włączają się wtedy, gdy rynienka jest wypełniona wodą. Maskownice powstają z materiałów odpornych na wodę i trwałe zabrudzenie. Najpopularniejsze są te ze stali nierdzewnej polerowanej lub satynowanej (matowej), choć możemy też kupić aluminiowe, miedziane, ceramiczne, szklane, z drewna egzotycznego lub z tworzywa.

W nowocześnie urządzonych łazienkach ciekawie prezentują się gładkie listwy z niewielką szczeliną (a,b) oraz modele przeznaczone do zabudowy płytkami (c) fot. Tece/Wirex/Schedpol

Wybór odpowiedniego syfonu

Sprawne działanie systemu w znacznej mierze zależy od rodzaju syfonu zamontowanego pod korytkiem. Aby skutecznie zapobiegał on wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z instalacji, najlepiej wybrać model ze specjalną zapadką, zapobiegającą wysychaniu w nim wody (tzw. suchy syfon). Warto też zwrócić uwagę, czy całe urządzenie daje się wyjmować w celu umycia i ewentualnego odetkania. Syfony najczęściej produkowane są z tworzywa, rzadziej ze stali nierdzewnej. Wersje rotacyjne podczas montażu dają się dowolnie obrócić względem korpusu, co umożliwia podłączenie odpływu do instalacji z dowolnej strony.

Zakup syfonu o odpowiedniej przepustowości zapewni sprawne odprowadzanie wody, niezależnie od natężenia strumienia (w przypadku deszczownicy oraz panelu z hydromasażem, strumień zwykle jest większy). W tej kwestii mniejsze znaczenie ma wielkość korytka. Zwróćmy więc uwagę, ile litrów wody jest w stanie przepłynąć przez syfon w ciągu minuty. Przepustowość może wynosić 20–90 l/min, ale do użytku domowego przeważnie wystarcza 65–70.

Jaki zestaw odpływu liniowego wybrać?

Odpływy liniowe sprzedawane są w zestawach, które oprócz listwy, korytka i syfonu obejmują także uszczelnienie i elementy instalacyjne. Mając wszystko w komplecie, możemy zaoszczędzić wiele czasu i uniknąć problemów podczas montażu. Fabrycznie wklejony kołnierz czy taśmy samowulkanizujące ułatwiają instalację i gwarantują szczelność połączenia korytka z hydroizolacją – co jest niezwykle istotne. W niektórych zestawach do wyboru jest kilka listew, tak abyśmy mogli wybrać najbardziej odpowiadający nam model. Kupujmy produkty wysokiej jakości, renomowanych marek. Wybierając droższy system, zyskamy pewność, że po kilku latach nie będzie go trzeba wymieniać. Odpływ powinien być dobrze zaprojektowany, a jego elementy odporne na nacisk, działanie wody, zmian wilgotności i środków czystości.

Kupując system odwodnienia liniowego otrzymujemy komplet elementów niezbędnych do jego montażu fot. Tece

Dopasowanie odpływu do łazienki

Omawiane systemy montuje się dziś w większości nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych łazienek oraz pokoi kąpielowych wyposażonych w otwartą kabinę prysznicową (walk-in). Są one także polecane do małych wnętrz, o nietypowym kształcie, zbyt ciasnych na zainstalowanie brodzika. Korytko odwodnienia zmieści się nawet w niewielkiej wnęce o nieregularnym kształcie (pamiętajmy jednak, że pełną wygodę kąpieli zapewnia strefa prysznicowa o wymiarach ok. 90 × 90 cm). 

Rynienkę na ogół montuje się przy ścianie albo na granicy strefy mokrej i suchej. System ma dużą powierzchnię odbioru wody, dlatego zwykle wystarcza spadek z jednej strony kanału. Niekiedy w narożu stosuje się model kątowy (w formie L). Wzdłuż zaokrąglonej ścianki kabiny można zamontować odpływ łukowy. Wielkość i kształt korytka dobiera się odpowiednio do warunków i upodobań. 

Nowoczesne wąskie listwy równie efektywnie odprowadzają wodę, co szersze modele fot. Dallmer

Najwęższe modele mają nieco ponad centymetr szerokości, najszersze – kilkanaście. Ich długość wynosi od 15 do 150 cm, ale standardowe rozmiary to 60, 70, 80, 90, 100 cm. Ciekawą opcją są rynienki przewidziane do przycinania na odpowiednią długość oraz takie, które za pomocą specjalnych łączników można łączyć szeregowo w kształt litery L czy U.

Instalacja odpływu liniowego w łazience

Montaż systemu wymaga umiejętności i wprawy. Bardzo ważne jest uzyskanie szczelności wszystkich połączeń, dokładne uszczelnienie miejsca styku korytka z hydroizolacją posadzki (w przypadku montażu brodzika, stanowiącego szczelną nieckę z akrylu lub stali, unikamy tej trudności). Ewentualne błędy instalacyjne i usterki niełatwo naprawić po zainstalowaniu odwodnienia i wykończeniu podłogi płytkami. Prace warto zatem zlecić sprawdzonym fachowcom. 

Podejście kanalizacyjne wykonuje się z rur i kształtek o średnicy 50 mm. Powinno być zamontowane z co najmniej 1,5% spadkiem w kierunku pionu (1,5 cm na 1 m długości rury). Korytko zaś osadza się idealnie poziomo, bo wyprofilowane jest wewnątrz tak, aby woda sprawnie z niego odpływała. Osadza się je na nóżkach o regulowanej wysokości. Dzięki nim rynienkę można ustawić w takiej pozycji, aby przykrywająca ją maskownica znajdowała się ostatecznie 1–2 mm poniżej płaszczyzny płytek podłogowych. Po podłączeniu wszystkich elementów systemu, przed zabudowaniem ich, trzeba wykonać próbę szczelności i efektywności odprowadzania wody, nalewając ją intensywnym strumieniem.

Podczas montażu odpływu liniowego warto sprawdzić, czy jego czyszczenie będzie łatwe fot. Tece

Niewielki, ok. 2,5% spadek podłogi w kierunku kanału tworzy się z około 5 cm warstwy jastrychu w deskowaniu. Na powierzchni całej podłogi w łazience, a w strefie prysznica również na ścianach, niezbędna jest podpłytkowa hydroizolacja z płynnej folii. Na styku podłogi i ścian trzeba dodatkowo zastosować specjalne taśmy uszczelniające – izolacja z płynnej folii jest w tych miejscach niewystarczająca, ponieważ mogą pojawić się w niej szczeliny.

Wymiana odpływu na model liniowy

Gdy chcemy dokonać modernizacji już użytkowanej łazienki problemem może okazać się zbyt cienka podłoga. Producenci oferują jednak także niskie systemy (6-7 cm zamiast 10-15 cm), z niskim syfonem. Inne rozwiązanie, to ułożenie rur pod stropem, po stronie dolnej kondygnacji, o ile pod łazienką znajduje się piwnica, garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze (w przeciwnym razie w grę wchodzi sufit podwieszany). W remontowanych łazienkach często stosuje się także odwodnienia ścienne – syfon z odpływem montowany jest w ścianie, zaś maskownica tuż nad posadzką. Nie zaleca się natomiast podnosić poziomu posadzki w stosunku do innych pomieszczeń. System najlepiej przewidzieć już podczas projektowania domu – można wtedy zaplanować odpowiednio grubą podłogę/strop – co najmniej 15-centymetrowy.

Odpływy ścienne najczęściej mają zastosowanie w remontowanych łazienkach, w których zbyt cienka podłoga uniemożliwia instalację typowego systemu fot. Ferro

Planując instalację odpływu liniowego w zamieszkanym już budynku, warto skonsultować się z konstruktorem – jest to wręcz niezbędne w przypadku, gdy montaż systemu wymaga naruszeniem elementów nośnych stropu (np. belek stropu gęstożebrowego). Prace najlepiej przeprowadzić podczas generalnego remontu, bo ułożenie podejścia kanalizacyjnego wiąże się ze skuciem płytek posadzkowych.

Jak utrzymać odpływ liniowy w czystości?

Aby prysznicowy odpływ liniowy funkcjonował sprawnie i efektywnie odprowadzał wodę kąpielową, trzeba zaglądać do niego i czyścić co miesiąc albo dwa. W praktyce robi się to często dopiero wtedy, gdy instalacja przestaje odbierać wodę. Regularne czyszczenie elementów to najlepszy sposób na uniknięcie spadku wydajności, jak również nieprzyjemnego zapachu z odpływu. Ponadto nieczystości warto usuwać zanim trafią głębiej. Korytka zwykle wyposażone są w sitko, które ogranicza przedostawanie się brudu czy włosów do syfonu. Górne listwy odwodnień można zdejmować, aby łatwo dostać się do rynienki oraz syfonu. Umożliwia to także wygodne czyszczenia spodniej powierzchni maskownicy, gdzie zwykle gromadzą się osady. Ważne również, aby syfon dało się wyjmować. Zdemontowane elementy systemu można opłukać silnym strumieniem, ewentualnie namoczyć i wyszorować miękką szczoteczką.

Czyszczenie odwodnienia liniowego znacznie upraszcza maskownica łatwa do demontażu oraz wyjmowane sitko w korytku fot. Kessel

 

 

Małgorzata Kolmus

Fot. Kessel/Farro/Tece/Dallmer/Wirex/Schedpol

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT