Zabezpieczenia antywłamaniowe w domu: wnętrze domu

Dodano: piątek, 16 stycznia 2015 12:16

Jeżeli zdarzy się tak, że włamywacz wtargnie do domu, pokonując bariery zewnętrzne, nie oznacza to, że jesteśmy na straconej pozycji. Rynek oferuje narzędzia, które skutecznie alarmują o obecności intruza także wewnątrz.

Pasywne czujniki podczerwieni (PIR)

Pasywna czujka podczerwieni z obrotowym uchwytem i sferycznym kształtem soczewki

Pasywna czujka podczerwieni z obrotowym uchwytem i sferycznym kształtem soczewki (fot. Optex)

Reagują na zmiany promieniowania, wywołane przez ruch obiektów, których temperatura różni się od temperatury otoczenia. Czujki odbierają ciepło generowane przez poruszające się obiekty, ale nie emitują energii własnej - stąd w nazwie pasywne.

Istotne jest przemyślane rozlokowanie czujek - powinny znajdować się z dala od miejsc, w których dochodzi do dużych wahań temperatury (grzejników, wentylatorów, okien). Jeśli w domu są zwierzęta, trzeba zastosować czujniki ignorujące małe obiekty.

Czujniki dualne

Przeważnie tworzy się je przez połączenie pasywnej czujki podczerwieni i czujki mikrofalowej. Włączają one alarm dopiero wtedy, gdy w obu detektorach sygnał alarmowy na wyjściu czujki zostanie określony jako wykrycie ruchu.

Aby były w pełni skuteczne, należy sytuować je blisko sufitu i w narożnikach pomieszczeń, a więc w miejscach, które gwarantują szerokie pole detekcji i zarazem utrudniają demontaż.

Czujnik gazów usypiających

Odpowiada za rozpoznanie np. chloroformu. Po przekroczeniu stężenia progowego (śladowych ilości gazu), uruchamiany jest alarm. Rozwiązanie to utrudnia włamanie na tzw. śpiocha - gdy wpuszczony przez uchylone okno lub wywierconą niewielką dziurkę gaz ma pozbawić na jakiś czas świadomości domowników.

Emilia Rosłaniec