Domofony i wideodomofony

Dodano: środa, 16 czerwca 2010 09:12

Typowy domofon to proste urządzenie umożliwiające prowadzenie rozmów z osobą stojącą przy wejściu na posesję. Z wnętrza domu możemy zdecydować, czy otworzyć furtkę, czy jednak nie.

Natomiast wideodomofon pozwala również na przesyłanie obrazu, ewentualnie także jego rejestrację. Przydaje się zwłaszcza, gdy dom stoi w głębi dużej działki albo gdy furtka i brama wjazdowa są z domu niewidoczne - zasłonięte murem ogrodzenia czy roślinnością. Najczęściej stosowane domofony i wideodomofony to proste i tanie urządzenia analogowe, droższe cyfrowe niekiedy jednak też warto zastosować, bo pełnią wówczas funkcję zamka szyfrowego przy furtce - by ją otworzyć, nie musimy wyciągać kluczy.

Zawsze warto wybrać urządzenie dobrej jakości, pochodzące od solidnego producenta. Trzeba pamiętać, że zainstalowana przy furtce część domofonu pracuje w bardzo trudnych warunkach, jest narażona na deszcz, śnieg i bardzo duże zmiany temperatury. Układając w ziemi przewody domofonu, powinno się je zabezpieczyć rurką osłonową. Ze względu na to, że na tym etapie robót otoczenie domu (ogród czy podjazd) jest zwykle jeszcze niewykończone, warto zastosować bardziej wytrzymałą rurkę metalową, a nie typowy cienki peszel z tworzywa sztucznego. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia przewodów przy dalszych pracach będzie znikome.

Uwaga! Przewody (rurki) powinno się zakopać na głębokości 60-70 cm, obsypać piaskiem, a 10 cm nad nimi ułożyć pas niebieskiej folii ostrzegawczej.

opr.:Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Laskomex