Oświetlenie zewnętrzne - lampy i kinkiety

Dodano: środa, 18 lutego 2015 14:45

Lampy, kinkiety, oprawy i reflektory mogą być wykonane z rozmaitych materiałów i są dostępne w różnych kolorach. Obecnie producenci najchętniej sięgają po stal nierdzewną, aluminium, poliwęglany. Stal i aluminium, często także w połączeniu ze szkłem, to materiały eleganckie i nowoczesne, które znakomicie komponują się nie tylko ze współczesną, ale i klasyczną architekturą.

Popularnością cały czas cieszą się też lampy żeliwne (lub wykonane z imitującego żeliwo aluminium) i mosiężne, które pasują do starych ogrodów z dużymi drzewami i domów o charakterze dworkowym.

Modne są poza tym lampy i kinkiety łączące różne materiały, na przykład stal z odpornym na trudne warunki atmosferyczne drewnem tekowym lub rattanem. Lampy z drewnianymi wstawkami świetnie wyglądają zwłaszcza w otoczeniu zieleni. Innym ogrodowym hitem, który ostatnio robi się coraz bardziej popularny, są niezwykle masywne, wykonane z betonu lampy japońskie, które mogą mieć różne kształty i występować w wielu kolorach.

W ciągu dnia niektóre lampy oświetleniowe czy reflektory są ukryte, inne zaś widoczne. Te drugie powinny komponować się z najbliższym otoczeniem, tworząc z nim harmonijną całość. Istnieje zasada, że proste, oszczędne formy opraw, kinkietów i lamp oświetleniowych bardziej pasują do obiektów nowoczesnych, zaś masywniejsze o bardziej nieregularnych kształtach - do domów i ogrodów o rustykalnym charakterze.

Osobną kategorię oświetlenia zewnętrznego stanowi tzw. oświetlenie designerskie. Są to różnego rodzaju świecące kolumny i lampy o nietypowych i niepowtarzalnych kształtach, np. czerwonego sześcianu czy kolorowej ośmiornicy. Są to często formy niezwykle oryginalne, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Oświetlenie designerskie jest kilkakrotnie droższe od typowego, produkowanego masowo oświetlenia.

Tomasz Wojciuk
fot. Paulmann