Odkurzacz centralny - wybór jednostki centralnej i akcesoriów

Dodano: wtorek, 26 sierpnia 2014 08:39

Produkuje się je w rozmaitych rodzajach oraz wersjach, mogących zwiększyć efektywność ich pracy, a użytkownikom ułatwić obsługę. Aby rurociąg się nie zatykał, ważnymi technicznymi parametrami doboru urządzenia jest siła ssania i moc.

Odkurzacz centralny - moc

Jednostka centralna typu split (fot. Santech)

Moc, jak również rozmiar zbiornika na odpadki, dobiera się do pola powierzchni odkurzania i wielkości rurociągu. Jednorodzinny dom o powierzchni 150 m² i rurociągiem o długości ok. 30 m efektywnie obsłuży jednostka centralna o mocy 1000-1200 W. Jeśli dom jest większy i ma dłuższy rurociąg, należy kupić jednostkę o mocy 1500-3000 W.

Moc silnika elektrycznego przekłada się na wytwarzany przez niego hałas, więc tę dokuczliwość ogranicza się, umieszczając jednostkę centralną z dala od pomieszczeń mieszkalnych. W wygłuszeniu hałasu skutecznie pomaga tłumik, który montuje się w przewodzie wylotowym. Nowoczesne modele generują niski poziom hałasu, np. 65 dB, przy jednoczesnej dużej sile ssania.

Jednostki centralne typu split i kompaktowe

Ze względu na konstrukcję, jednostki centralne dzielą się na modułowe, inaczej typu split oraz kompaktowe. Silnik jednostek centralnych typu split znajduje się w osobnej obudowie, niż pozostałe elementy składowe urządzenia. Jednostki kompaktowe mają we wspólnej obudowie: silnik, filtry, pojemnik na śmieci.

Można dobrać model urządzenia, w zależności od metody separacji (filtracji) zanieczyszczeń, a co za tym idzie - ułatwić sobie (lub nie) obsługę urządzenia i usuwanie odpadków.

Modele z papierowym workiem jednorazowego użytku

Tanie modele z papierowym workiem jednorazowego użytku lub materiałowym workiem wielokrotnego użytku mają wadę podobną do zwykłych odkurzaczy - w miarę zapełniania się worka, moc ssąca jednostki centralnej maleje. Poziom zapełnienia zbiornika na śmieci nie ma natomiast wpływu na pracę droższych modeli z separacją cykloniczną (czyli z tzw. cyklonem), które charakteryzują się stałą i dużą wydajnością. Wytworzony w jednostce centralnej wir (cyklon), za pomocą siły odśrodkowej oczyszcza zassane powietrze ze śmieci i pyłów, wrzucając (separując) je do specjalnego zbiornika. Oczyszczone wstępnie powietrze wylatuje przez przewód wyrzutni.

Obecnie najpopularniejsze są jeszcze droższe modele z cyklonem i filtrem, ponieważ najskuteczniej separują zassane zanieczyszczenia i łatwo się je obsługuje. Kupujący najczęściej wybierają filtr w postaci samoczyszczącego się worka odwróconego.

Innymi znaczącymi parametrami doboru jednostki centralnej są: wielkość urządzenia i długość gwarancji.

Pomocne akcesoria

Oprócz węży ssawnych (w sprzedaży dostępne są w długościach: 7, 9, 12, 15 m) w użytkowaniu przydają się automatyczne szufelki przypodłogowe (montuje się je w dole szafy w wiatrołapie, w kuchni, w holu) oraz szufelki podblatowe (w szufladzie kuchennej lub warsztatowej). Zamiast szufelek automatycznych, niektórzy użytkownicy wolą posługiwać się krótkimi wężami do szybkiego sprzątania. Poręczniejsze węże o długości 5-7 m znajdują się w zgrabnej kasecie, która nie zabiera wiele miejsca w szafce pod zlewozmywakiem, pod sufitem w garażu lub w ścianie wiatrołapu.

Elastyczny waż chowany w kasecie najczęściej montuje się w szafce w kuchni lub w szafie w wiatrołapie (fot. Dominujące Systemy)

Choć tradycyjne węże ssawne (bez kaset) są lekkie i elastyczne, z powodu ich większej długości i plątania się, użytkownicy często mają kłopot z ich przenoszeniem i przechowywaniem. To spowodowało wynalezienie nowocześniejszych węży oraz sposobów ich przechowywania. Ciekawym rozwiązaniem jest wąż rozciągany, który może aż kilkakrotnie zwiększyć swoją długość, a potem wrócić do poręcznej pierwotnej długości.

Jeden z systemów (Hide-a-Hose) polega na tym, że wąż chowa się w rurociągu. Do pracy wyciąga się potrzebną długość węża z gniazda ssawnego, blokuje, żeby się nie cofał do rurociągu, i zakłada teleskopową rurę z końcówką ssącą. Po pracy demontuje się rurę, wpuszcza wąż do rurociągu, a sprzątanie kontynuuje wężem wyciągniętym z następnego gniazda.

Żaden z węży ssawnych, starej i nowej generacji, nie obejdzie się bez teleskopowej rury i końcówek sprzątających, dlatego producenci i ich dystrybutorzy często sprzedają je w pakietach: od standardowego po luksusowy. Standardowy pakiet akcesoriów do sprzątania składa się z: węża, teleskopowej rury (można kupić wersję z regulacją siły ssania w rączce), uniwersalnej szczotki, ssawki okrągłej i szczelinowej, wieszaka na wąż i koszyczka (lub torby) na drobne akcesoria. Pakiety standardowe kosztują zwykle 300-500 zł i właściciele większych piętrowych domów często ułatwiają sobie sprzątanie, zaopatrując każdą kondygnację w osobny zestaw akcesoriów.

Ze względów funkcjonalnych i higienicznych, uzasadniony jest również zakup tzw. zestawu garażowego - ze specjalnymi końcówkami do odkurzania samochodu i garażu. Miłośnicy zwierząt powinni mieć specjalną szczotkę do czesania ich sierści, jak również do usuwania jej z tapicerowanych mebli i dywanów. Turboszczotka przyda się każdemu posiadaczowi dywanów, wykładzin i miękkich nawierzchni, a szczotka z długim włosiem lub typu mop - twardych posadzek. Od kilku lat można rozbudować podstawowy pakiet m.in. o miotełki obrotowe, przeznaczone do sprzątania grzejników, żaluzji i rolet, klawiatury komputera.

W wielu domach niezbędne okazują się separatory, czyli oddzielne zbiorniki z krótkim wężem ssawnym - uniwersalne lub przeznaczone do usuwania konkretnych zanieczyszczeń, na przykład popiołu z kominka lub grilla, wody z podłogi pralni lub basenu. Działanie separatorów jest bardzo proste. Podłącza się je do systemu odkurzacza centralnego przez wąż ssawny, a w drugi otwór zbiornika wkłada się krótki wąż do sprzątania, co pozwala skutecznie sprzątać zanieczyszczenia bez groźby uszkodzenia jednostki centralnej.

Lilianna Jampolska