Wentylacja w domu - przepisy prawa budowlanego

Dodano: środa, 03 września 2014 10:24

Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza o obniżonej zawartości tlenu i podwyższonej zawartości dwutlenku węgla, i doprowadzenie na to miejsce powietrza świeżego. Ilością komfortową jest dostarczenie 40 m³ powietrza na godzinę na osobę, minimum to 20 m³.

Pamiętać jednak należy, że każdy wprowadzony z zewnątrz metr sześcienny powietrza zimą trzeba będzie ogrzać do optymalnej temperatury ok. 20°C (lub ochłodzić latem) - co kosztuje. Ważne jest więc takie dobranie systemu wentylacyjnego, by poza jego skutecznością mieć na uwadze koszty - głównie ogrzewania, ale również ewentualnej klimatyzacji.

Wentylacja - wymagane minimum

Przepisy prawa budowlanego określają minimalną ilość zużytego powietrza usuwanego z niektórych pomieszczeń, oraz do których wnętrz powinno napływać świeże. Wymagania te dotyczą każdej instalacji, niezależnie od sposobu jej działania (wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna).

Wielkość wymiany jest następująca:

  • 70 m³/h z kuchni z kuchenką gazową;
  • 50 m³/h z kuchni z kuchenką elektryczną;
  • 50 m³/h z łazienki;
  • 30 m³/h z oddzielnego WC;
  • 15 m³ z pomieszczeń pomocniczych bez okna (garderoba, spiżarnia itp.);
  • 30 m³/h z pokoi mieszkalnych, które oddzielają od kuchni lub łazienki więcej, niż dwie pary drzwi (albo znajdują się na innej kondygnacji).

W kuchniach i łazienkach zaleca się montowanie urządzeń (wentylatorów wyciągowych), umożliwiających okresowe zwiększenie intensywności wentylacji co najmniej do 120 m³/h.

W godzinach nocnych dopuszcza się zaś zmniejszenie intensywności wentylacji, jednak nie bardziej niż o 40%.

Uwaga! Podane wymagania to jedynie nieprzekraczalne minimum.

Joanna Dąbrowska
fot. Ekomax