Uzdatnianie wody - uwaga na błędy

Dodano: środa, 14 stycznia 2015 13:07

Nieuwzględnienie konieczności uzdatniania wody podczas sporządzania projektu budynku czy założenie, że w domu zasilanym w wodę wodociągową nie ma potrzeby zakładania jakichkolwiek filtrów - to tylko niektóre z błędów popełnianych przy uzdatnianiu wody. Zobacz, jakich jeszcze błędów należy unikać?

Nieuwzględnienie konieczności uzdatniania wody podczas sporządzania projektu budynku

Domową stację uzdatniania wody na ogół montuje się w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Niezbędne jest podłączenie do kanalizacji i odpowiednio dużo miejsca by wygodnie urządzenia obsługiwać oraz magazynować np. sól w workach

Domową stację uzdatniania wody na ogół montuje się w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Niezbędne jest podłączenie do kanalizacji i odpowiednio dużo miejsca by wygodnie urządzenia obsługiwać oraz magazynować np. sól w workach (fot. L. Jampolska)

Często woda może powodować nie tylko nieprzyjemne doznania estetyczne, ale konkretne straty, np. szybkie niszczenie armatury przez kamień kotłowy. Najlepszym rozwiązaniem jest centralna stacja uzdatniania wody, czyli taka, która produkuje wodę na potrzeby całego budynku. Niestety wymaga ona odpowiednio dużo przestrzeni. W małej kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym, kolumny filtracyjne mogą się nie zmieścić.

Ponadto miejsce montażu musi zapewnić swobodny do nich dostęp, i właścicielom, i serwisantom. Warto o tym pamiętać, projektując pomieszczenia techniczne. Ostatecznie można stosować filtry uzupełniające na konkretne punkty czerpalne wody, np. w kuchni, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Założenie, że w domu zasilanym w wodę wodociągową nie ma potrzeby zakładania jakichkolwiek filtrów

Zakład wodociągowy ma obowiązek przesyłu wody o dobrej jakości, lecz nieraz jest to sprawa problematyczna. Oprócz opisanych wcześniej problemów, mogą występować przypadki, kiedy zakład nie jest w stanie zastosować właściwej technologii, kiedy stan rur wodociągowych jest bardzo zły.

Wówczas odbiorcy otrzymują wodę o niskiej jakości, jak choćby ze specyficznym zapachem siarkowodoru, z przekroczonym stężeniem żelaza, z nieodpowiednią barwą itd. Dlatego w celu ochrony swojego zdrowia, instalacji wodociągowych i urządzeń, które mają kontakt z wodą, warto urządzić stację doczyszczającą wodę.

Zmiękczacz wody zamontowany bez możliwości regulacji twardości wody

Jest to niewłaściwe rozwiązanie. Najczęściej użytkownikom nie będzie odpowiadała zupełnie zmiękczona woda (problem ze spłukaniem mydła, niezadowalająca jakość prania - całkowicie miękka woda utrudnia działanie i wypłukanie detergentów). Regulacja twardości polega na proporcjonalnym mieszaniu wody twardej i zmiękczonej. Można to osiągnąć przez fabryczne elementy głowic sterujących lub układ zaworów.

Nieskuteczne płukanie złoża w odzielaziaczu

Takie złoże jest ciężkie, wymaga zatem dostatecznie intensywnego wypłukania. Zastosowanie odżelaziacza wymusza podłączenie pompy o dopasowanej wydajności. Niewłaściwe płukanie może doprowadzić do nagromadzenia się osadów żelazistych, pogorszenia jakości wody i niedostatecznego usuwania manganu.

Zastosowanie tylko zmiękczacza, jako odżelaziacza

To częsty błąd. Jeśli woda zawiera siarkowodór albo stężenie żelaza lub manganu jest bardzo wysokie, sam zmiękczacz nie wystarczy, konieczne jest zamontowanie również odzielaziacza.

Brak konserwacji podgrzewacza wody

Punktem w domowej instalacji odpowiedzialnym za powstawanie siarkowodoru jest podgrzewacz wody. Często przykry zapach lub ciemne zabarwienie wody w zasobniku podgrzewacza spowodowane jest obecnością bakterii zmniejszających zawartość siarczanów, występujących w wodzie o małej zawartości tlenu. Aby temu zapobiec, należy odszukać instrukcję urządzenia i postępować wg zaleceń producenta, np. oczyścić zbiornik, wymienić anodę chemiczną i podgrzewać wodę do temperatury 60°C. Jeżeli to nie wystarczy, zaleca się montaż anody aktywnej (zasilanej prądem).

Wprowadzenie filtru mechanicznego o niewielkiej wydajności przed odżelaziaczem

Skutkiem tego może być bardzo szybkie zabrudzenie siatki filtracyjnej osadami żelazistymi, co ograniczy dopływ wody. Może to nie mieć znaczenia dla zwykłego użytkowania wody, ale nie pozwoli wypłukać się prawidłowo odżelaziaczowi, a to w konsekwencji doprowadzi do problemów z jakością wody.

Anna Chmiel